Kategorie
Strona HTML CSS

Publikowanie strony

Jeśli mamy już serwer możemy przystąpić do opublikowania naszej strony w Internecie.

Oprogramowanie na serwerze przeważnie posiada menadżera, który umożliwi nam wgranie plików strony na serwer.

Jeżeli jednak nasza strona jest bardziej rozbudowana oraz często wprowadzamy jej aktualizacje ciągłe logowanie i wgrywanie każdego pliku z osobna może być uciążliwe. Warto tutaj posłużyć się programem FTP.

Istnieje wiele klientów FTP. Popularny Total Commander lub darmowy FileZilla. Na przykładzie tego pierwszego przedstawię sposób ustanowienia połączenie z naszym serwerem. Sposób konfiguracji innych programów będzie podobny.

Po zainstalowaniu programu FTP na dysku naszego komputera możemy rozpocząć konfigurację. Z górnego menu wybieramy „Sieć” -> „FTP połączenie” -> „Nowe połączenie”.
W oknie szczegóły połączenia podajemy parametry niezbędne do utworzenia połącznia z serwerem, otrzymamy je na naszą skrzynkę pocztową po utworzeniu konta w firmie hostingowej:

  • sesja: dowolna nazwa, która będzie definiować nasze połączenie
  • nazwa hosta: ftp.nazwastrony.pl lub localhost
  • użytkownik: nazwa nadana przez naszego usługodawcę hostingowego
  • hasło: hasło nadane przez naszego usługodawcę hostingowego

Po nawiązaniu połączenia z serwerem w katalogu public_html możemy umieścić pliki naszej strony.

Sprawdzenie poprawności kodu

Użytkownicy Internetu korzystają z wielu dostępnych przeglądarek. Fakt ten jest bardzo istotny ponieważ różne przeglądarki mogą odmiennie interpretować przygotowany przez nas kod HTML co za tym idzie wyświetlanie strony może być inne.

Po opublikowaniu naszej witryny w Internecie warto poddać ją sprawdzeniu poprawności kodu ze standardami W3C. Strona przygotowana w zgodzie ze standardami W3C będzie poprawnie wyświetlać się w różnych przeglądarkach internetowych.

Sprawdzenie kodu HTML możemy dokonać na stronie: http://validator.w3.org/

Sprawdzenie kodu CSS na stronie: http://jigsaw.w3.org/css-validator/

Po przeprowadzeniu analizy naszej strony otrzymamy komunikat z gratulacjami o braku błędów lub informację o występujących w kodzie błędach wraz z ich lokalizacją.

HTML5 Powered with CSS3 / Styling, and Semantics
Poprawny CSS!

W tym kursie nauczyłeś jak przygotować stronę www od podstaw. Jest to niewątpliwie początek Twojej pracy nad jej rozbudową. Zapraszam Cię do śledzenia aktualności w zakładkach KURS HTML, KURS CSS, KURS HTML5/CSS3. Poznasz tam zaawansowane techniki oraz przykłady gotowe do zastosowania na stronie internetowej.

W kolejnej lekcji zajmiemy się zagadnieniem pozycjonowania. Poznamy metody optymalizacji, które z powodzeniem będziesz mógł wdrożyć do swojego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *