Kategorie
Kurs HTML

Wprowadzenie do HTML

Dokument HTML to plik tekstowy odpowiadający za strukturę strony internetowej. Znając podstawy możesz stworzyć własną stronę internetową nawet w ciągu jednego dnia. W tym kursie znajdziesz obszerny opis znaczników wraz z przykładami ich zastosowań.

Żeby taki plik stworzyć nie potrzebujesz zaawansowanego – drogiego oprogramowania. Wystarczy najprostszy edytor tekstowy np. notatnik.

Możliwości HTML

Rozwijany przez lata język HTML umożliwia prezentację kodu strony www w przeglądarce internetowej w sposób uporządkowany i czytelny dla „zwykłego” użytkownika.

Stosując takie elementy jak nagłówki, akapity, listy, odnośniki tworzymy hierarchię pliku html. Dodatkowo na stronie możemy umieścić obiekty, które wpłyną na jej atrakcyjność np. zdjęcia, multimedia, formularze.

Tworzenie dokumentów HTML jest niezwykle ułatwione ponieważ poszczególne deklaracje oraz sekcje strony są wspólne dla podstron, wystarczy je jedynie skopiować i wkleić do nowego pliku.

Potencjał HTML5, czyli nowe możliwości w tworzeniu

Rozwijany przez lata język HTML4 doczekał się swojego najnowszego wcielenia HTML5. Wprowadzenie standardu HTML5 CSS3 to znak nowych czasów, potrzeb oraz wyzwań. Zmiana oczekiwań użytkowników w porównaniu do tego, co miało miejsce kilkanaście lat temu sprawiło, że zaistniała potrzeba ujednolicenia standardów oraz zwiększenia możliwości w tworzeniu stron www.

Wraz z nadejściem HTML5 i CSS3 otrzymaliśmy narzędzia do łatwej rozbudowy strony o elementy interaktywne oraz multimedialne. Dzięki nowym znacznikom oraz regułom możemy tworzyć ciekawe efekty, dodawać filmy, muzykę, animacje. Nowe znaczniki mają istotny wpływ na szybkość działania strony.

Warto wspomnieć, że HTML5 jest kompatybilny ze wcześniejszymi wersjami tak więc większość elementów, które były używane w HTML4 tutaj znajdzie swoje zastosowanie.

Szablon strony

<html>

<head>
</head>

<body>
</body>

<html>

Zawartość strony będziemy rozbudowywać w html pomiędzy znacznikami body.

<html>

<body>

<p>To jest nasza nowa strona internetowa.</p>

</body>

</html>

Dokument HTML zapisujemy z rozszerzeniem .html. Efekt naszej pracy możemy obejrzeć otwierając plik w przeglądarce internetowej.

Na ekranie monitora zobaczymy tekst:

To jest nasza nowa strona internetowa.

Obecnie bardzo popularne systemy CMS do edycji wyglądu szablonów wymagają znajomości HTML oraz CSS. Nie czekaj i już dziś zdobądź niezbędną wiedzę i zarządzaj swoimi stronami internetowymi.

Zapraszam także na kurs css od podstaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *